ATTINY2313V-10SU
Mfr.Part #
ATTINY2313V-10SU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package/Case
Datasheet
ATTINY2313V-10SU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Stock
396
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI, UART/USART
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
18
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V